18, kwi 2018
W głosowaniu końcowym PE za większą oszczędnością energii w budynkach na terenie UE
Jak się dowiadujemy z przekazów PAP Parlament Europejski przegłosował 17.04.2018 w Strasburgu nowe przepisy, które znacznie zwiększą efektywność energetyczną budynków na terenie Unii Europejskiej do 2050 roku.
Nowe prawo przegłosowano 546 głosami za, przy 35 przeciw i 96 wstrzymujących się. Wymaga to od państw członkowskich opracowania długoterminowych strategii krajowych, mających na celu wspieranie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i prywatnych mieszkalnych, związanej z o ograniczeniu emisji w UE o 80 – 85 % w porównaniu z poziomami emisji z 1990 roku (pomiędzy 1990 r. a 2016 r. UE ograniczyła emisje gazów cieplarnianych o 23%).
Nowa dyrektywa dodatkowo wprowadzi:
- Dla nowych budynków i tych wymagających renowacji budynków użyteczności publicznej z więcej niż dziesięcioma miejscami parkingowymi wymogi elektromobilności , takich jak lokalizacja co najmniej jednego miejsca ładowania dla pojazdów elektrycznych.
- Nowe i istniejące budynki użyteczności publicznej, w których wymieniono generatory ciepła, będą musiały mieć zautomatyzowane urządzenia do regulacji poziomów temperatury.
- Wprowadzone mają być też zaostrzone zasady kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji.
Po zatwierdzeniu przez kraje członkowskie w ramach Rady UE zaktualizowana dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Termin wdrożenia tych nowych przepisów do ustawodawstwa krajowego wynosi 20 miesięcy.
źródło:https://stooq.pl/n/?f=1230069&c=0&p=4+22
- 0
- By CEB.COM.PL